poniedziałek, 21 grudnia 2015
niedziela, 8 listopada 2015
Bazy danych
- Istnieje wiele definicji baz danych, ale w największym skrócie jest to uporządkowany zbiór zapisanych informacji. :)
-
Przykładowe zastosowania baz danych:
-Obsługa wpłat i wypłat w banku.
-Rezerwacja biletów lotniczych.-Przeglądanie katalogu bibliotek UW w internecie.-Zakupy w supermarkecie.-Kartoteki pracowników (kadry i płace).-Księgowość-Multimedialne bazy danych: obrazy, muzyka, filmy.-Geograficzne systemy informacyjne (Geographic Information Systems — GIS).-Systemy analizy danych (Online Analytical Processing — OLAP) wykorzystujące hurtownie danych.-Poszukiwanie prawidłowości w danych (Data mining).-Naukowe i medyczne bazy danych - Z ważniejszych typów baz danych możemy wyróżnić bazy kartotekowe i relacyjne: W bazach kartotekowych każda tablica danych jest samodzielnym dokumentem i nie może współpracować z innymi tablicami. Z baz tego typu korzystają liczne programy typu: książka telefoniczna, książka kucharska, spisy książek, kaset i inne. Wspólną cechą tych baz jest ich zastosowanie w jednym wybranym celu.W bazach relacyjnych wiele tablic danych może współpracować ze sobą (są między sobą powiązane). Bazy relacyjne posiadają wewnętrzne języki programowania, wykorzystujące zwykle SQL do operowania na danych, za pomocą których tworzone są zaawansowane funkcje obsługi danych.
- Baza danych jest złożona z różnych elementów. Najważniejszymi z nich jest rekord podzielony na kilka pól, w których są przechowywane informacje poszczególnych kategorii. Na przykład w książce adresowej każdy rekord to zbiór informacji na temat jednej osoby. Składa się on z kilku pól przechowujących takie informacje, jak: imię, nazwisko, adres, numer telefonu itp. W każdym polu zapisywane są dane oddzielonej kategorii. Dzięki temu komputerowe bazy danych umożliwiają szybkie sortowanie rekordów według poszczególnych kategorii lub wyszukiwanie informacji w obrębie tylko wybranych pól. Wiele systemów zarządzania bazami danych oferuje możliwość tworzenia masek wprowadzania danych, które służą do wygodniejszego wprowadzenia nowych informacji, ale można z nich zrezygnować i wpisywać dane do bazy wyświetlanej w postaci tabeli.
- System obsługi bazy danych jest oprogramowanie bądź system informatyczny służący do zarządzania bazą danych. System zarządzania bazą danych może być również serwerem bazy danych (SBD) lub też może udostępniać bazę danych lokalnie – na określonym komputerze.
Subskrybuj:
Posty (Atom)